634,26 kr
Du kan jämföra högst 4 produkter samtidigt. Om du lägger till denna produkt kommer den produkt du lade till först försvinna från listan.
Vill du fortsätta?
Felaktig eller saknad produktinformation? Meddela oss
Vänligen välj problemet
Dina synpunkter har skickats! Tack för att du hjälper oss att bli bättre.
◌
Detta MTB-däck består av en extremt stabil Addix-gummiblandning och fem tyglager för att skydda mitten. Denna kombination klarar även de mest krävande spåren, samtidigt som den ger snabb och pålitlig rullprestanda. Däcket har Schwalbes Super Gravity-konstruktion, och är även slanglöst för minskat rullmotstånd, överlägset grepp och hög punkteringssäkerhet.
Utan tvekan favoriten bland Schwalbes DH- och enduro-idrottare. Perfekta allroundegenskaper för nästan alla spår och förhållanden. Den sofistikerade profilen kombineras med de bästa gummiblandningarna och konstruktionsteknikerna för att tänja på gränserna till överraskande nivåer.
• Starka skulderklackar och aggressiv, öppen slitbanedesign ger maximal grepp vid bromsning och kurvtagning även i extremt lerig terräng.
• Med V-Groves som speciellt utvecklats för Magic Mary kan varje klack bita sig fast i marken för ännu mer grepp.
• Vinklade klackar i mitten av slitbanan optimerar rullningsförmågan.
Teknologier:
Super Gravity: Bege dig dit andra vågar. Där cyklisten och spåret ställer höga krav på materialet. Där cyklarna har hög slaglängd. Just där hör däck med Super Gravity hemma.
Lägre rullmotstånd: Avsevärt minskat rullmotstånd. Det är t.o.m lägre än om du skulle köra med superlätta tävlingsdäck.
Mer grepp: Lägre lufttryck ökar kontaktytan. Detta ger betydande fördelar när det gäller komfort, samt bättre kontroll i kritiska situationer och på tuffa stigar.
Hög punkteringssäkerhet: Plötsliga punkteringar orsakade av slangar som sprängs eller ventiler som går av är ett minne blott. Samtidigt tätar flytande tätningsvätska eventuella skador inom några tiondelar av en sekund efter det att de uppstår och medan du cyklar.
För leverans av denna produkt och varorna i varukorgen till USA kan du välja mellan följande leveransalternativ:
Vi återbetalar dig för varor köpta av oss om du returnerar dem inom 365 dagar. Detta gäller inte för presentkort och specialanpassade varor, om det inte är något fel på dem.
Returnerade varor måste vara oanvända och returneras i originalförpackningen. Detta gäller inte för varor som det är något fel på.
Wiggle betalar fraktkostnaden för returer av varor med fel.
Mer information om vår returpolicy